Runy - magické znaky seveřanů. PDF Tisk Email
Napsal uživatel Zviera   
Čtvrtek, 30 Září 2010 23:17

Runy jsou magickým písmem starých severských národů. Nebyly původně určeny k záznamům profánním

(světský, nenáboženský, všední), tak se začaly používat až mnohem později s nástupem křesťanství. Původně slovo runa znamená rada, šeptat, tajemství, hlasování. Runy jsou magické znaky, mající svou specifickou sílu a účinnost. Vyzařují konkrétní informaci, proto se vyrývaly i malovaly na předměty denní a magické potřeby za účelem ochrany a všemožných jiných žádoucích účinků, používaly se též jako amulety. Vyzpívání či jiná forma „užití“ runy, například runové gesto rukou má též kouzelný účinek, podobně cvičení runových pozic celým tělem. Tyto způsoby lze používat k harmonizaci, práci s energiemi i léčení.

Ač je dnes v obchodech literatury o runách přehršle, přesto je jejich studium záležitostí velmi intuitivní a výše popsaná práce s runami je při něm více než prospěšná. Severské národy celé své magické umění, podobně jako mnohé staré civilizace, předávaly jen ústně. Veškeré informace, které dnes můžeme získat pocházejí z křesťanskými mnichy zaznamenaných severských ság (zpěvů, básní) vyprávějících příběhy severské mytologie o magii a runách, o činech bohů a hrdinů. Runové abecedy, tzv. futharky se v průběhu času proměňují, nejstarší germánský futhark prostý tvoří 24 run, nejmladší vikingský je redukován pouze na 16 run, anglosaský fríský je tvořen 33 runami. Všechny ale vycházejí z matrice dvou do sebe vložených šestiúhelníků, ze které se také původně věštily a četly runy pomocí takzvaných saských hůlek.

Runy jsou výborným nástrojem nejen k věštění, jsou také skvělým pomocníkem pro psychoterapii, osobní rozvoj i k uzdravování. K věštění používám runové kameny a runové karty.

 

Aktualizováno Čtvrtek, 20 Říjen 2011 00:43